Bardzo popularnym trendem podczas budowania nowych domów, jest stosowanie ogrzewania podłogowego. Staje się to już praktycznie standardem, że mieszkanie lub dom posiada specjalną instalację, która daje ciepło z podłogi. Jest to zarazem komfortowe i wydajne rozwiązanie, dlatego nie można się dziwić, że coraz chętniej się je stosuje. Jakie najważniejsze informacje należy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne oraz wodne. Główną różnicą jest oczywiście sposób ich zasilania. Ogrzewanie wodne zasilane jest ciepłem pochodzącym z kotła, kolektorów słonecznych lub pompy ciepła. Ogrzewanie elektryczne zasila oczywiście prąd. Więcej pracy występuje przy budowie ogrzewania wodnego, gdyż do jego działania potrzebne jest zainstalowanie niezbędnych urządzeń, takich jak wspomnianą pompę lub kocioł kondensacyjny. Do drugiego rodzaju, wystarczy podpiąć kabel do puszki instalacyjnej oraz regulator ogrzewania podłogowego. Maty elektryczne są również cieńsze i nie powodują podniesienia poziomu podłogi, tak jak jest to w przypadku ogrzewania wodnego.

Rodzaj podłogi

Bardzo ważny jest również rodzaj podłogi, jaką kładzie się na ogrzewanie. Polecane w przypadku takich rozwiązań są materiały dobrze przekazujące ciepło, czyli kamień, terakota, gres. Podłogówka wyklucza wykładziny, ponieważ izolują ciepło i nie przekazują go dalej. Panele lub drewno jest możliwe, jednak warto zadbać o ich odpowiednią grubość.

Meble w przypadku ogrzewania podłogowego

Pamiętaj, że jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się wiele mebli, ogrzewanie podłogowe nie jest wtedy wskazane. Meble zasłonią wytwarzane ciepło, przez co odnotuje się duże straty grzewcze i będzie to nieopłacalne. Jeśli jednak bardzo chcesz zastosować ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu z wieloma meblami, postaraj się, by były one na nóżkach. W taki sposób powietrze oraz ciepło będzie mogło się swobodnie wydostawać.

Koszty ogrzewania podłogowego

Przy każdej budowie, warto zwrócić uwagę na koszty, które trzeba ponieść. Podczas montowania ogrzewania wodnego, jego cena oscyluje w granicy 120-150 zł za metr kwadratowy. Dodatkowo, należy doliczyć również koszt kupna i instalacji pompy oraz automatyki kotłowej. W przypadku ogrzewania elektrycznego, ceny wahają się między 100 zł, a 400 zł za metr kwadratowy.

Ogrzewanie podłogowe, a grzejniki

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w pomieszczeniu znajdowały się jednocześnie grzejniki i ogrzewanie podłogowe, które razem stworzą tzw. system mieszany. Jest to zresztą bardzo popularne rozwiązanie chociażby w łazienkach oraz w pomieszczeniach, gdzie ogrzanie go jest bardzo ciężkie. Regulator ogrzewania podłogowego oraz ogrzewania grzejników powinien być jednak osobny, gdyż temperatura w kaloryferach powinna być nieco wyższa.