Na telewizję satelitarną decyduje się coraz więcej osób i część z nas planuje własnoręcznie zamontować antenę satelitarną, rezygnując z usługi fachowca. Nie jest to prosta czynność, ale odpowiednio się do tego przygotowując, będziemy mogli dokonać montażu bez większych problemów.

Wielkość anteny

Kupując czaszę anteny satelitarnej musimy wziąć pod uwagę zarówno jej jakość jak i wielkość. Zasada jest taka, że im większa średnica, tym lepszy sygnał będziemy odbierać. Czasza anteny musi mieć średnicę przynajmniej 80 cm. Wybierając czaszę raczej unikajmy anten siatkowych, które mimo że nie zasłaniają widoku jak te klasyczne, podczas deszczu zaburzają odbiór przez osadzającą się na nich wilgoć.

Miejsce

Bardzo duże znaczenie na odbiór sygnału ma miejsce zamontowania anteny, która musi mieć pełną widoczność nieba w kierunku południowym. Oznacza to, że na linii czasza – niebo nie może znajdować się żadna przeszkoda.

Kabel antenowy i wtyczki

Tworząc instalację antenową musimy wybrać kabel najwyższej jakości, ponieważ im lepszy kabel, tym średnica miedzianego rdzenia będzie większa. Najlepiej użyć kabla 75 Ohm, który posiada izolację odporną na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Kabel koncentryczny to niejedyny element instalacji antenowej. Potrzebne nam będą jeszcze wkręcane na kabel wtyczki typu F, oczywiście odpowiednio dobrane do średnicy kabla.

Montaż i instalacja

Jeśli nasza antena ma się znajdować na ścianie lub balustradzie, będziemy potrzebować masztu antenowego lub wspornika. Montując antenę na dachu, zaopatrzmy się w mocowanie do krokwi lub opaskę kominową. Oczywiście potrzebny będzie jeszcze komplet śrub.

Bardzo ważna uwaga: anteny satelitarnej nie możemy zamontować na budynku, którego dach jest pokryty materiałem łatwopalnym. Podobnie jest z kablami, które nie mogą być poprowadzone przez materiały łatwopalne oraz w miejscach, gdzie mogą gromadzić się gazy. Należy także pamiętać o tym, że jeśli do instalacji użyjemy masztu, musi on być połączony z piorunochronem i to możliwie jak najkrótszą drogą.

Musimy także wiedzieć, jakie jest nasze położenie geograficzne. Jest to potrzebne do ustalenia kąta elewacji i azymutu. Możemy skorzystać z map internetowych lub GPS, natomiast dane dotyczące kątów zawsze znajdują się w dokumentach dostarczonych przez dostawcę telewizji satelitarnej.

Po podłączeniu okablowania, dekodera i zamontowaniu czaszy, czas na regulację anteny. Wystarczy, że ustawimy ją na odpowiedni azymut, a dekoder powinien złapać sygnał. Do ustalenia najlepszego położenia możemy posłużyć się miernikiem sygnału satelitów, który należy podpiąć zaraz obok czaszy. Dzięki temu urządzeniu na bieżąco możemy sprawdzać, czy sygnał dociera do konwertera.

Na samym końcu należy dobrze dokręcić wszystkie śruby, tak by podmuchy wiatru nie zmieniały ustawienia anteny. Teraz już pozostaje nam cieszyć się możliwością oglądania telewizji satelitarnej.