Ogólnodostępne puszki instalacyjne, które możemy obecnie znaleźć w sklepach są bezpieczne i gwarantują najwyższą ochronę, jeśli chodzi o jakość połączeń przewodów elektrycznych. W zależności o efektu, jaki chcemy osiągnąć, warto wybierać idealnie dopasowaną puszkę i kierować się jak najbardziej funkcjonalnymi rozwiązaniami w tym zakresie. Na rynku zetkniemy się z różnymi wersjami puszek instalacyjnych. Prym wiodą oczywiście puszki podtynkowe (instalowane w ścianie i ukryte) i puszki natynkowe (instalowane na ścianie), jednak w konkretnych warunkach warto zastosować puszki podłogowe.

Te poszczególne rodzaje puszek różnią się od siebie wieloma parametrami, a każda z nich jest dedykowana do zastosowania w innego rodzaju warunkach. Puszki podtynkowe łatwo ukryć w ścianie, nie są one widoczne na zewnątrz. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, stosowane wszędzie tam, gdzie instalacja jest ukryta. Taki montaż posiada dużo zalet, między innymi taką, że występuje małe prawdopodobieństwo uszkodzenia połączeń znajdujących się w puszce, puszka nie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych. Taka konfiguracja utrudnia co prawda dostanie się do puszki w razie awarii i konieczności jej naprawy. Na rynku dostępne są puszki przeznaczone do montażu w ścianie różnego rodzaju – z betonu, cegły czy kartongipsu. Puszki natynkowe z kolei to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie są istotne kwestie estetyczne, ważniejszy jest dostęp, który pozwoli na szybką i bezproblemową naprawę.

Na co zatem zwracać uwagę wybierając puszkę instalacyjną?

Po pierwsze, warto kierować się stopniem ochrony IP. Przykładowo natynkowe puszki hermetyczne charakteryzują się wysokim stopniem ochrony, dzięki czemu mogą być używane w miejscach o wysokim stopniu wilgotności czy w wysokich lub niskich temperaturach, są bowiem bardzo wytrzymałe. Ważny jest również sposób montażu oraz jakość elementów mocujących. Nie warto zatem oszczędzać na takich elementach, jak puszki instalacyjne, gdyż zależy od nich bezpieczeństwo całej instalacji.