W dzisiejszych czasach proces projektowania instalacji elektrycznej wymaga od nas przeprowadzenia selekcji ze sporej ilości proponowanych nam produktów.  Kiedyś świat był o wiele mniej skomplikowany – mieliśmy o wiele mniejszy wybór sprzętu RTV i AGD. Współcześnie, mamy nie tylko niezwykle szeroki i różnorodny asortyment lecz również sporą ofertę… kabli umożliwiających budowę sieci energetycznej naszego domu.

Poszczególne przewody instalacyjne podzielić można ze względu na cechy charakterystyczne, które wyróżnia się za pomocą oznaczeń w postaci liter. Najpopularniejsze kable to:

  • YDY
  • NYM
  • LgY

YDY to najbardziej popularny, okrągły przewód z powłoką z polwinitu. Spora średnica umożliwia współpracę z prądem o napięciu aż do 750 Woltów. Jeden kilometr takiego przewodu waży około 98 kilogramów.

Przewód YDY powinien być stosowany w urządzeniach elektromagnetycznych, poradzi sobie równie dobrze z pracą w środowisku suchym, jak i wilgotnym. Może być układany podtynkowo i nadtynkowo.

Przewód NYM to kabel wykonany z samogasnącego i płomienioodpornego PVC. Potrafi on pracować z obciążeniem prądem o napięciu do 500 VC i temperaturą wahającą się między -5 i 72 stopni Celsjusza elastycznie i od -40 do 70 stacjonarnie. Podobnie jak poprzedni typ, ten kabel można stosować zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Można go też umieszczać w betonie. W odróżnieniu od poprzedniego typu, posiada on sposób izolacji polegający na wypełnieniu przestrzeni między żyłami. Jest on droższy około dwa razy od kabla YDY.

LGY od sprawdzonych producentów takich jak Helukabel to jednożyłowe przewody wykorzystywane w elektrotechnice. Stosowane są w instalacjach prądu stałego, a ich izolacja wytworzona jest z samogasnącego,  płomienioodpornego PVC. Najczęściej wykorzystuje się je w szafach sterowniczych i urządzeniach automatyki. Temperatura eksploatacji to od -5 do 70 stopni (stacjonarnie między -30 do 80). Przewód tego typu pracuje z prądem do 500 woltów.

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje przewodów, jednakże w większości to po prostu podtypy tych wspomnianych powyżej.