Kwestia bezpieczeństwa domu powinna być priorytetem dla każdego, dlatego warto zabezpieczyć się przed ewentualnym włamaniem, montując system alarmowy. Do wyboru mamy system bezprzewodowy oraz przewodowy. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydowaliśmy się na montaż przewodowego systemu alarmowego.

Prace instalacyjne związane z zamontowaniem przewodowego systemu alarmowego musimy zacząć nie później niż na etapie wykańczania domu. W systemie przewodowym sygnał od czujników do centrali przesyła kabel alarmowy, a przewody znajdują się pod tynkiem. Łączenia między poszczególnymi systemami ochrony układamy w momencie, kiedy wszystkie ściany działowe są już gotowe. Oczywiście odpowiednio wcześniej powinniśmy się zastanowić nad rozmieszczeniem poszczególnych urządzeń systemu alarmowego, czyli centrali alarmowej, manipulatora i czujek. Nie zapominajmy o tym, że przed montowaniem systemu alarmowego, instalacja elektryczna także powinna być przygotowana.

Wcześniej wymienione urządzenia powinniśmy zamontować po montażu okien oraz drzwi. Warto zamontować system alarmowy jak najwcześniej, ponieważ może on zabezpieczyć towar pozostawiony w wykańczanym domu, taki jak kafelki, sprzęt sanitarny itp. przed złodziejami. Jednak system alarmowy nie będzie prawidłowo funkcjonował, jeśli nie zapewnimy mu stałego zasilania energią elektryczną. Należy pamiętać o tym, że część instalacji ochronnej, która zasilana jest napięciem 230 V, musi być wykonana przez fachowca, czyli elektryka z uprawnieniami do 1kV. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że wykonana instalacja została prawidłowo przygotowana do użytkowania i jest bezpieczna dla domowników.

Wykańczając dom, mimo wielu spraw na głowie, nie możemy zapominać o zamontowaniu systemu alarmowego. Oczywiście należy prawidłowo się do tego przygotować, kupić kabel alarmowy i zaopatrzyć się w niezbędne urządzenia składające się na cały system. Odpowiednio wykonana instalacja z pewnością wpłynie na komfort użytkowania domu, dzięki zwiększeniu poziomu poczucia bezpieczeństwa.