Kiedy budujemy lokalną sieć w domu, albo w miejscu pracy, warto przygotować się do wyboru skrętki.16Poza typami kabli, wyróżniamy też kategorie określające między innymi standardy sieci, w jakich można je wykorzystywać. Nadruk na izolacji sugeruje, że mamy w ręku kable UTP kat. 6 Do jakiego standardu sieci nadaje się taka skrętka? O tym poniżej.

  • Kategoria 3 – standard sieci:10 Base-T

Jest to standard Ethernetowy, który wprowadzono na początku lat 90. Umożliwił on komunikację urządzeniom z wykorzystaniem skrętki. Prędkość przewidywana przez ten standard to 10Mb/s. 10 w nazwie oznacza właśnie prędkość, Base oznacza przesyłanie sygnału w paśmie podstawowym, a T skrętkę – od angielskiego słowa twisted.

  • Kategoria 5/5e – standard sieci: FastEthernet 100Base-TX

Fast Ethernet 100Base-T to standard szybkiej sieci lokalnej. Wprowadzono go ponieważ wcześniejsze stały się niewystarczające. 100Base-T umożliwia prędkość 100Mb/s i zasięg 100m. Jest bardzo podobny do swojego poprzednika – 10Base-T, bo zachowano metodę zarządzania dostępem do wspólnego medium transmisyjnego urządzeń. Jednocześnie przez to, mimo zwiększenia transmisji, rozpiętość sieci nie może być duża. Ta technologia stosowana jest w topologii gwiazdy. Kable UTP kat. 5 mogą być z powodzeniem wykorzystane w standardzie 100Base-TX będącym najpopularniejszą wersją Fast Ethernetu. Wykorzystuje on dwie pary skrętek tej kategorii.

  • Kategoria 5/5e, 6, 7 – standard sieci: GigabitEthernet 1000Base-T

GigabitEthernet 1000Base-T – jest standardem sieci Ethernet o przepustowości 1Gb/s. Sieć oparta na tym standardzie wykorzystuje skrętki miedziane kilku kategorii (najniższą jest kat. 5). Nie ma większego znaczenia, czy wybierzemy kable UTP kat. 5, czy 5e, jeśli budujemy sieć w tym standardzie. Maksymalny zasięg w 1000Base-T wynosi 100m.

Warto brać pod uwagę wszystkie urządzenia, które pojawią się w sieci. Jeśli wybierzemy kable UTP kat. 6, to powinniśmy użyć też gniazd i złączy tej samej kategorii. W przeciwnym razie sieć nie będzie wystarczająco wydajna.

  • Kategoria 6, 6a, 7 – standard sieci: 10-GigabitEthernet 10GBase-T

Prędkość w tym standardzie jest najwyższa w przypadku mediów miedzianych i wynosi 10Bb/s. Obsługuje on połączenia tylko w trybie pełnego dupleksu, co znaczy, że informacje przesyłane są w dwóch kierunkach (nadawanie i odbieranie) bez spadku transferu. Maksymalna odległość w tym standardzie to 100 m, chyba że posiadamy kable UTP kat. 6 – wtedy odległość wyniesie 55 m.