Materiały wykonane z gumy mają jeden główny mankament. Mianowicie po pewnym czasie zwyczajnie parcieją. Materiał ten jest mało odporny na działanie promieni słonecznych czy wysokiej temperatury. Kiepsko radzi sobie również w przypadku kontaktu z substancjami takimi jak smary i oleje. Przy wymianie przewodów gumowych warto więc zastanowić się nad zmianą ich na odpowiedniki wykonane z silikonu.

W zależności od miejsca, w którym są umiejscowione, przewody wykonane z gumy zużywają się po kilku lub w lepszym przypadku kilkunastu latach. Na powierzchni kabli zaczynają pojawiać się rozmaite pęknięcia lub przetarcia. Z kolei powstające osady powodują zawężanie się światła podciśnieniowych przewodów. Wymienianie elastycznych przewodów często nie jest skomplikowane, a przewody z gumy są stosunkowo tanie. Najtańsze egzemplarze kupimy już za kilkanaście złotych. Oczywiście cena uzależniona będzie od długości i przeznaczenia przewodów, gdyż kupienie najtańszych często jest nieopłacalne, gdyż mogą się one bardzo szybko zużyć.

Aby uniknąć dosyć częstego oraz wielokrotnego sprawdzania ich stanu przewodów z gumy, możemy kupić przewody silikonowe. Ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa. Silikonowe ścianki wewnątrz przewodu pozbawione są załamań – to w połączeniu z dużą gładkość zapewnia lepszy przepływ cieczy lub powietrza. Oczywiście przewody silikonowe są także dużo bardziej odporne na szkodliwe działanie wysokiej temp. Ponadto nie parcieją, ani nie deformują się w żaden inny sposób. Co bardzo ważne, przy montowaniu nie odkształcają się tak jak przewody gumowe.

Przewody silikonowe dodatkowo wzmacniane są specjalnymi warstwami tkaniny (od dwóch do pięciu warstw). Rozwiązanie to sprawia, iż wykazują one zdecydowanie większą odporność na ciśnienie. Kierowcy samochodów ceniący sobie każdy detal wybierają przewody silikonowe ze względu na ich niewątpliwie atrakcyjniejszy wygląd. Na rynku obok podstawowych wariantów kolorystycznych – czerwonego i niebieskiego – znajdziemy także inne. Jednak, aby zachować atrakcyjny wygląd przewodów wykonanych z silikonu, należy często je czyścić, ponieważ łatwo pokrywają się warstwą brudu, o którą przecież pod maską nie trudno.

Kolejną istotną cechą przewodów z silikonu jest fakt, że przywierają one do różnych, metalowych elementów układów w mniejszym stopniu niż te wykonane z gumy. To oczywiście zaleta, lecz w związku z tym należy zadbać o solidne dokręcenie opasek służących do uszczelniania. Przewody wykonane z silikonu, ze względu na ich grubość oraz mniejszą elastyczność, może być ciężko zamontować w ciasnych miejscach. Jednakże dużo łatwiej je demontować, gdyż do niczego się nie „przylepią”.

Przewody silikonowe są dużo droższe niż te zrobione z gumy, lecz ze względu na ich nieporównywalnie dłuższą ogólną żywotność oraz możliwość montażu w miejscach, w których guma szybko się zniszczy, stanowią świetną inwestycję. Pamiętajmy, żeby zaopatrywać się w nie u sprawdzonych producentów.