Aranżacja mieszkania to nie tylko teoretyczny projekt, który został oparty na funkcjonalnym podziale mieszkania, wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów, które pozwolą nam na stworzenie unikatowej i przyjaznej dla użytkownika przestrzeni. To także zespół elementów instalacyjnych, które stanowią odrębną, jednak ściśle powiązana sieć w projekcie wnętrzarskim. Mowa o oświetleniu, jednak od strony technicznej, bo w tym przypadku systemy oświetleniowe znacznie się rozwinęły, co nie zawsze jest oczywiste dla potencjalnego instalatora.

Oprawy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze to temat rzeka, a właściwie ocean pomysłów i ich skutecznych realizacji. Ilość tworzonych projektów lamp gotowych, począwszy od wyglądu stojaka czy też statywu, po jego klosz w zależności od typu lampy, jest wiele. Jednak to co najistotniejsze to zespół instalacji, która być może nie jest zjawiskowa na pierwszy rzut oka, co pod kątem ułatwień technologicznych oraz możliwości jakie posiada, potrafi kompleksowo zaspokoić nie jedną potrzebę użytkownika.

Nowoczesne systemy oświetleniowe

System oświetleniowy, do początku lat 90, zdominowany był przez klasyczne żarówki zamknięte w równie klasycznych oprawach bądź kloszach wykonanych z wysokiej jakości tworzywa. Z biegiem lat i szału związanego z importowanymi przedmiotami zza zachodniej granicy, idąc dalej, zza oceanu, rynek polski sukcesywnie zalewała fala innowacyjnych na ówczesne czasy rodzajów oświetlenia jakimi były nie tylko lampy kinetyczne (znane jako interaktywny żel, który pod wpływem ciepła rozpadał się), ale pierwsze diody LED. Dlaczego o diodach mowa? Dlatego, że to właśnie konstrukcja tego małego elementu pozwoliła na jego zastosowanie w specjalnych panelach.

W zależności od rodzaju diod i ilości ich połączeń, pozwoliły na stworzenie nowoczesnego oświetlenia, które dzięki wysokim standardom i mocy emisyjnej strumienia, zdominowały praktycznie każdy obszar, który wymaga źródła promieniowania. Wśród nich znalazły się tak prozaiczne elementy codziennego użytku, jak diody czujników, lampek rowerowych, latarek, lampy ledowych w oświetleniu mieszkania, kończąc na wykorzystaniu paneli ledowych w oświetleniu zewnętrznym- reflektorach, naświetlaczach, lampach ulicznych.

Szeroki zakres możliwości wykorzystania diod LED to nie wszystko. Dzięki technologii zawartej w ich konstrukcji oraz samej idei diod (RGB) istnieje możliwość dowolnej manipulacji emitowanym strumieniem w zależności od indywidualnych potrzeb, zarówno użytkownika, jak i przestrzeni.

Ściemniacz

Doskonałym przykładem innowacyjnych systemów oświetleniowych jest wykorzystanie lamp LED w przestrzeni domowej. Dzięki właściwościom, które posiadają niektóre z nich, możliwe jest nie tylko manipulowanie kolorem emitowanego światła, co jego natężeniem, co w przypadku aranżowania przestrzeni pozwoli na zbudowanie systemu, który doskonale sprawdzi się w wielofunkcyjnych pomieszczeniach.

Sterowanie oświetleniem na zasadzie dopasowania natężenia światła opiera się na montażu ściemniaczy w strukturze instalacyjnej.
Ściemniacz to mini transformator znajdujący się w gnieździe, który został połączony z funkcyjnym włącznikiem w postaci pokrętła lub klasycznego przycisku, który posiada wbudowaną skalę. W zależności od oczekiwań możliwe jest dowolne sterowanie natężeniem światła od zupełnego wygaszenia do całkowitego rozświetlenia, które będzie odpowiadało światłu dziennemu.

W zależności od istniejącej instalacji elektrycznej ściemniacz, jak i każde inne urządzenie włączane w strukturę układu, powinno zostać dobrane w sposób kompatybilny. Na rynku dostępne są ściemniacze dopasowane do różnego rodzaju obciążeń i każdy z nich powinien posiadać odpowiednią adnotację oznaczeniową do jakiego typu został przeznaczony.

Wspomniana wcześniej budowa oprawy ściemniacza skupia się na dwojakiej formie. Są to obrotowe pokrętła lub klasyczne włączniki światła z oznaczoną skalą +/-. Innowacją na rynku oświetleniowym było wprowadzenie ściemniaczy sterowanych za pomocą pilota wysyłającego specjalną wiązkę światła podczerwieni (jak w przypadku pilota telewizyjnego). Opierając się na zestawie pilota i urządzeń sterujących możliwe jest stworzenie sieci instalacyjnej, dzięki której za pomocą jednego nadajnika możliwe będzie obsługiwanie praktycznie wszystkich urządzeń wyposażonych w odbiornik promieni.

Tak jak wspomniałem, ściemniacz to doskonały element domowej instalacji, nie tylko ze względu na możliwość poprawy funkcjonalności dotychczasowego oświetlenia, ale i sposób na zaoszczędzenie energii.