8Na instalację elektryczną składa się kilka części. Są to przewody, moduły elektryczne, takie jak gniazdka i wyłączniki oraz bezpieczniki. Dzisiaj podejmę temat tych ostatnich, które w mojej opinii stanowią serce każdej instalacji elektrycznej.

Do wyboru mamy dwa typy wyłączników, czy jak mówi się potocznie, bezpieczników. Nadprądowy oraz różnicowoprądowy, powszechnie znany jako różnicówka.

Ten pierwszy chroni domową instalacją elektryczną przed zbyt dużym natężeniem prądu. W chwili pojawienia się większej wartości, wyłącznik nadprądowy po prostu odcina sieć od głównej żyły zasilającej.

Bezpiecznik różnicowoprądowy porównuje ilość prądów wejściowych w obwodzie z ilością prądów wyjściowych. W przypadku pojawienia się jakiegoś prądu upływowego – na przykład poprzez przebicie w jednym z urządzeń – i zaistnienia dodatkowego prądu wychodzącego z obwodu, moduł ten odcina całą sieć, czy jej część zabezpieczoną tego rodzaju wyłącznikiem od głównej żyły zasilającej. Dzięki temu chroni nas przed porażeniem a nasze sprzęty przed większą awarią.

Instalacja elektryczna jest w pełni zabezpieczona dopiero, kiedy zamontowaliśmy oba wyłączniki. W wielu domach stosuje się wyłącznie bezpieczniki nadprądowe, ale często nie jest to wystarczające.